LR1302 868M/915M LoRaWAN Hat for RPI SX1302 Long Range Module Support RPI 1 2 3 4 5 Series
Rating:
97.6 % of 100
Availability: In stock
Only %1 left
SKU
CRT01265M
Brand
elecrow
Weight
240g
×
ok  Add to cart successfully!
Customers Who View This Item Also Bought
left right
Description
If you want to know the reviewer's feedback, please click here.
LoRaWAN Network Topology
  LR1302 LoRaWAN Gateway
Lorawan Pi hat Lorawan Pi Hat Interface lorawan hat for Raspberry Pi
Package List
Lorawan Pi Hat Packgae List
Note: It doesn’t include LR1302 Gateway Module.
Feature
Specification
Power Interface
40 Pin Header or USB
Clock
with logical master clock and real-time clock functions
Fan
Built-in(DC 5V)
Raspberry Pi 40-Pin Headers
Support Raspberry Pi 5/Support Raspberry Pi 4 B / Support Raspberry Pi 3 A+/B/B+ / Support Raspberry Pi 2 B / Support Raspberry Pi A+/B+
PCIe Header
52 Pin Mini-PCIe Header
GNSS
Suport GPS L1, GLONASS L1, BeiDou B1
Indicator light
PWR: Green
TXD: Green
RXD: Blue
GPS: Green
Battery
CR1220
Operating Voltage
5V
Dimensions
65X57.2mm
Weight
28.8g
Interface Function
  Lorawan Hat interface function
Package List
  • 1x LR1302 LoRaWAN Hat for RPI
  • 1x GPS+BD Dual-mode Antenna
  • 1x Antenna (868MHz/915MHz)